katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 16.5.2002
Otázka:
Laudetur Jesus Christus.
Chtela bych se zeptat, komu presne nalezi tituly Jeho Eminence, Jeho Excelence, Mons. aj. a proc doslo nyni k rozliseni v oslovovani kneze - reholnika (Pater) a kneze (Reverendus Dominus) a jake vsechny tituly se u cirkevnich hodnostaru pouzivaji.
Dekuji za odpoved. Preji krasny den.
Odpověď:
Titulu Jeho Eminence se používá při oficiálním oslovení kardinála, Jeho Excelence při oslovení biskupa. Právo užívat titul Monsignore mají kněží, kterým papež udělil některý z čestných titulů (Kaplan Jeho Svatosti, Prelát Jeho Svatosti, Apoštolský protonotář), automaticky jej užívají biskupové a generální vikáři. Všechny tyto tituly jsou dědictvím určitých historických a kulturních zvyklostí a užívaly se při oslovení šlechty. Dnes jsou to pouhé čestné tituly, ačkoli dříve souvisely se skutečnými funkcemi.
Rozlišování při oslovování kněze řeholního a diecézního je zvykové a není nikde přesně zakotveno, často bývá také zaměňováno.
Stručný přehled najdete také u otázky 159.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Jaroslav Čupr
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest