katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 30.4.2003
Otázka:
Dobrý den,
měla bych na Vás dva dotazy:1.Mám zpívat se sborem v evangelickém kostele, ale nevím jak se tam mám chovat.Myslím tím žehnání se svěcenou vodou při vstupu,klekání před oltářem,atd...¨Ve starém vydání katechismu se píše, že je výslovně zakázáno chodit na bohoslužby jinověrců, ale v jiné literatuře se píše, že je zakázáno chodit pouze k přijímání.Jak to tedy je?Můžete to uvést na pravou míru.
2.Jak to,že kněz se nesmí oženit, ale jáhen ano? Není to nespravedlivé vůči kněžím?
Děkuji
Odpověď:
Když to vezmeme hezky po pořádku, tak protestantské kostely nejsou chrámovým prostorem. Nemusíte tedy mít obavy z odlišného vystupování v sakrálním prostředí. Reformace se vzdala svátostin a svátostí, proto nenajdete ani svěcenou vodu ani svatostánek; nepřežehnává se, nepokleká se, není před čím dělat úklonu.

Co se týká společných modlitebních setkání, opakuji, co již dříve zaznělo: jsou prostředkem ke jednocení, ale tak tomu není s Eucharistií, která je cílem. 126 , 342 , 177 , 185 , 921 , 526 .
Jiný důvod k účasti na bohoslužbách odlišných vyznání není a dříve to bylo dokonce zapovězeno, protože to znamenalo opustit církev a jít do společenství, které ji znevažovalo. Když to přirovnáme ke vzájemným vztahům; nikdo by asi neopustil sváteční setkání vlastní rodiny, aby navštívil souseda pomlouvajícího naše rodiče. Budování sousedských vztahů je naprosto jiná situace. K přijímání pak není možné přistoupit, protože neslaví mši svatou - nepřijímá se skutečné Tělo Kristovo. Ale více o tom pojednává i poslední encyklika "Církev z Eucharistie".

Ještě zajímavější je vaše druhá otázka, ale zase odpověď je z jiného úhlu. Nesmí se oženit žádný klerik; jáhen ani kněz nemůže uzavřít manželství. Avšak ženatý muž se může stát natrvalo jáhnem (ve východním ritu i knězem). A to už je jiná věc, že ke kněžství jsou vybíráni jen svobodní muži. V těchto případech nejde o "nespravedlnost", ale rozdílnost úloh a poslání. V ničem na světě neexistuje absolutní stejnost, a je pouze k dobru věci, že se kladou na povolání určité požadavky. Ale o celibátu se snad také psalo.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest