katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Výpis dotazů z rubriky: Liturgika


Předchozí stránka Další stránka

Datum zveřejění: 1.4.2004
Otázka:
Vážení přátelé, neporadil by někdo, kde je u nás možné sehnat (pochopitelně zakoupit) Missale Romanum, ed. typica 2000 - nejlépe vydání v malém formátu? Děkuji za každé upozornění.


Datum zveřejění: 24.3.2004
Otázka:
Chtěla jsme se zeptat, s jakým povrchem mohou přijít do styku proměněné tělo a krev Páně, tedy z jakého materiálu může být vyroben kalich a patena. Myslela jsem, že jejich vnitřní povrch musí být vždy zlato, ale všimla jsem si, že se požívá například i keramika. Na jednu stranu dovedu pochopit, že první křesťané neměli na zlato a používali třeba onu keramiku, ale na druhé straně i v judaismu přeci platí, že pro Boha jen to nejlepší, tedy zlato.
Moc děkuji za odpověď.


Datum zveřejění: 21.3.2004
Otázka:
V textu jedné nové písně od Z. Pololáníká je verš: " ... ať Paní všech národů, která kdysi byla Marií..". Je tato věta, tak jak je napsána v souladu s učením katolické církve o Panně Marii? Pokud není, je to blud? A pokud ano, můžete mi její teologický smysl vysvětlit. Zpívám v chrámovém sboru a nerad bych aby z kůru zněly nesmysly, či dokonce bludy. Děkuji. Ivan Klabal


Datum zveřejění: 21.3.2004
Otázka:
Dobrý den. Ráda bych se zeptala na možnost přijímat na ruku i v případě, že se podává pod obojí. Občas se stkávám s tím, že se (v některých farnostech) podává pouze tímto způsobem, pro mne je z osobních důvodů přijatelnějnější přijímání na ruku. Existuje nějaké řešení?


Datum zveřejění: 12.3.2004
Otázka:
Dobrý den,
v souvislosti s postní dobou by mě zajímalo, jaký je rozdíl mezi "pokání zdrženlivostí" a "pokání újmou", které se vztahuje na lidi od 18 do 60 let.
Předem děkuji za odpověď



Datum zveřejění: 3.3.2004
Otázka:
Příběh jedné farnosti.
Ještě před rokem jsme byli malou poklidnou farností v osamělé obci s malým počtem obyvatel, kam kněz dojíždí jednou týdně na bohoslužbu. Nechyběli tu místní dětští ministranti, lektor ani varhaník. Farníci se společně podíleli na úpravách kostela, úklidu, zajišťovali čtení i žalmy. Věřících v naší obci není mnoho, ale vztahy tu byly dobré. Tento klid postupně začala narušovat stále větší skupina dětí a mládeže. Začaly se zúčastňovat bohoslužeb a dlouhou dobu byly vítány, bylo i tolerováno, že se jedná o děti z nevěřících rodin, pro které toto byla první setkání s vírou a prostředím kostela. Farníky i duchovním byla tato skupinka uváděna do liturgie, setkávaly se zde s přátelským postojem.Rušení dětí, i starší mládeže z neznalosti pochopí ještě každý. Když ale ani po uplynutí několika měsíců nedochází ke změně, spíše je neúcta stále zřejmější - hlasitý hovor při mši, smích, hvízdání, posměšky na kněze, nedopalky v lavici, házení kameny do oken při odchodu, průběh mše sv. spíš připomíná návštěvu cirkusu - nabízí se otázka, co dál. Důstojnost průběhu mše bývá narušena natolik, že znemožňuje jakékoli duchovní vyžití stálých farníků. Stále více je zřejmé, že skupinka omladiny ve skutečnosti nehledá cestu k víře, ale dobrou zábavu na úkor ostatních. Tato skupinka obtěžuje především starší farníky tím, že jim cestou domů po mši například hází petardy pod nohy, vysmívá se jim na náměstí, pronásleduje děti - ministranty apod. Postoj kněze k tomuto problému byl takový, že této mládeži nabídl pravidelná setkání ve společenství. Avšak ani toto nepřineslo valnou změnu v chování mládeže. V současné době je již situace ve farnosti natolik vyhrocena, že původní farníci jsou skupinou mladých bráni jako nevítaný prvek, slovně na ně útočí a začínají být v převaze nad těmi, kteří v kostele hledají víru a klid. Neustálé posměšky již odradily ministranty i lektora. Nejstarší farníci se již obávají, co je zase v kostele potká a ti, co ještě vydrželi, do kostela chodí se strachem. A co na to kněz? Kostel je pro všechny, nejdůležitější je pastorace, na starších /moudřejších/ tedy je, aby tuto situaci přijali a pochopili. Ten, kdo to nechápe, není sám dostatečně duchovně vyzrálý. Komu se daná situace nelíbí, je to jeho problém, nikdo ho z kostela nevyhodil, pokud se mu tu nelíbí, je to jeho věc. (Vzhledem k dopravní obslužnosti je nemožné bez vlastního auta navštěvovat jiný kostel v jiné farnosti.) Ze stálých farníků již zůstala jenom hrstka, a tak převažuje skupina nezvedené omladiny.
Dávám dotaz do diskuze. Jaký je váš názor na tuto situaci a jaké řešení navrhujete?


Datum zveřejění: 28.2.2004
Otázka:
W Polsce obchodzimy swieto Cyryla i Metodego (Cyril a Metoděj) 14.02 a w Czechach i Slowacji 5/7. Skad ta roznica?


Datum zveřejění: 26.2.2004
Otázka:
hezky den,shanim vsude mozne,jak se modlit ruzenec,ale nemuzu se dostat nalezu.Bylo by mozno pomoci mi? Problem je v tom,ze bych potrebovala rozepsat,co se presne kdy modli /ktera kulicka/ a taky modlitby samotne.Moc dekuji,


Datum zveřejění: 23.2.2004
Otázka:
Nekde jsem slyšel,že už existuje svatý patron pro fotbalisty.Je to pravda a mužete zjistit jeho jméno.Díky.


Datum zveřejění: 19.2.2004
Otázka:
Rád bych se prosím zeptal na označení "K+M+B+2004" s tím, že na dveřích Brněnské katedrály jsem viděl C+M+B+2004, s tím, že tato písmena označují nějaká slova a nejen jména mágů z východu.Můžete mi prosím vysvětlit, co tato písmena znamenají a jak se případně překládají do češtiny? Děkuji za laskavost a přeji vše dobré.


Datum zveřejění: 15.2.2004
Otázka:
Chvála Kristu, snažím se získat informace ohledně sv. Dominika Savia, ale mnoho informací o tomto světci není dostupných, některé se rozcházejí. Můžete, prosím, napsat něco o tomto světci, popř. doporučit nějakou literaturu nebo www stránky? Také bych se rád dověděl, kdy tento svatý slaví svůj svátek, zda 9. března (dle data úmrtí v roce 1857), nebo 6. května, jak uvádějí některé kalendáře (i když v našem liturgickém kalendáři tento světec, bohužel, připomínán není).
Za odpovědi děkuji.
Pavel


Datum zveřejění: 4.2.2004
Otázka:
Dobry den, chtela bych se zeptat jak to funguje dnes u Zidu, kdyz spachaji nejaky hrich, jak ho odcini - jak se opet usmiri s Bohem? (Existuje u nich neco podobneho jako u katoliku svatost smireni?)
Dekuji.


Datum zveřejění: 29.1.2004
Otázka:
Dobrý den,
z několika pramenů jsem se dočetl, že současná eucharistická formule:"...za vás a za všechny" je v rozporu s Tridentinem "...za vás a za mnohé", čímž je neplatná. Byl bych vám vděčen za vysvětlení.


Datum zveřejění: 29.12.2003
Otázka:
Přeji hezký den!
Chci se zeptat, proč se nepodává při mši svaté pod obojí vždy, nejen o svátcích. Technický ani jiný problém to není, tak nevím, proč se nedělá to, co Ježíš výslovně řekl.
Jsem věřící od malička, takže jsem slyšel spoustu argumentů, proč to tak je, typu: "Živé tělo nemůže být bez krve." apod., ale když se nadtím zamyslím, tak ve srovnání s Ježíšovými jasnými slovy v evangeliích to nemůže obstát.
Je to taky věc, která trápí spoustu lidí a kteří kvůli tomu brojí proti církvi, i když náprava této věci na pravou míru by nebyla žádný problém.
Děkuji J


Datum zveřejění: 19.12.2003
Otázka:
Prosím o vysvětlení stavby celého liturgického roku. Nevím přesně kdy začíná, končí, jak se to počítá, které jsou tzv. posuvné svátky, jaký to má smysl. Děkuji. Klára


Datum zveřejění: 3.12.2003
Otázka:
Proč se v breviaři(nebo i jinde) modlime(prosime): "neopouštěj nás Pane", když Kristus jasně řekl:"Já vás nikdy neopustím"! To je trochu nelogické, ne?!? Působí to malověrně nebo spíš tak, jako bysme Krista vůbec neposlouchali, Jeho slova nebrali a jen si vymýšleli rádoby zbožné fráze... Pavel


Datum zveřejění: 21.11.2003
Otázka:
Dobrý den, prosím o zodpovězení těchto dotazů:
1. Kde mohu zjistit, která píseň z kancionálu se v daný den při mši zpívá?
2. Jaký smysl má opakování "zdrávasů" při motlidbě růžence? Osobně mohu poznamenat, že to odvádí moji pozornost. Jak se rozjímá o tajemstvích?
3. Jak je možné, že lidé před příchodem Ježíše nemohli být vzkříšeni, neboť nevěděli, co pro to mohou udělat? Není to nespravedlivé?
4. Někdy mě pokouší myšlenka, že Boží království je pouze podobenství. Můžete se nad tím zamyslet?
Děkuji a přeji Boží požehnání. Jan


Datum zveřejění: 30.10.2003
Otázka:
Rád bych se zeptal na přívlastek v jednom pojmenování Panny Marie.
Jedná se o titul "sedmibolestná". Zajímalo by mne, jak tento
název vzniknul a v čem je spatřováno sedm bolestí Marie.



Datum zveřejění: 29.10.2003
Otázka:
Dobrý den, byla jsem ve Francii a velmi mě překvapilo, že lidé při vstupu do kostela nepoklekají před svatostánkem, ale se "jen" ukloní. Stejně to dělají např. i trapističtí mniši. Jaký je rozdíl v těchto rozdílných způsobech vyjádření úcty ?
Děkuji


Datum zveřejění: 29.10.2003
Otázka:
Chvála Kristu, mám dotaz ohledně liturgických překladů Písma svatého. V Lekcionářích jsou některá slova uvedena pouze v závorkách, ale při jejich vypuštění z kontextu většinou věta nedává smysl, neboť často jsou do závorek kladena slovesa nebo substantiva. Zajímá mě, jaký význam mají závorky v těchto textech, jaký důvod vedl překladatele nebo Liturgickou komisi k oddělení těchto slov závorkami. Za odpověď děkuji! Pavel


20   40   60   80   100   120   121-140  160   180   200   220   240   260  



Zpět na otázky
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář