820. Datum zveřejnění: 23.4.2003
Rubrika: Etika a morálka Počet shlédnutí: 5148
Otázka:
Zdravím Vás,
Určitě sledujete televizi nebo odněkud víte, co v době Velikonoční provádějí lidé na Filipínách.Chtěla jsem se zeptat, jestli je nutné dělat to, co dělají.(Přibíjení se na kříž,bičování se karabáči s vpletenými kusy skla,atd...)Bude je snad mít Bůh raději než ostatní věřící?Budou tím mít zaručený pobyt v nebi?Prosím i o Váš osobní názor.Děkuji
821. Datum zveřejnění: 21.6.2001
Rubrika: Věrouka,
Biblistika Počet shlédnutí: 5146
Otázka:
Zajímalo by mě, jak vysvětlit zdánlivý rozpor mezi verši 2K5, 10 `Vždyť se všichni musíme ukázat před soudným stolcem Kristovým, aby každý dostal odplatu za to, co činil ve svém životě, ať dobré či zlé.` a 2K5, 19 `Neboť v Kristu Bůh usmířil svět se sebou. Nepočítá lidem jejich provinění a nám uložil zvěstovat toto smíření.`
Tedy na jedné straně se my (věřící - omilostnění hříšníci) budeme za své činy zodpovídat před soudným stolcem Kristovým - a to jak je zde v 2K5, 10 psáno i za to špatné, ale verš 2K5, 19 přitom učí, že jsme smířeni s Bohem, takže jsou naše hříchy přikryty a Bůh nám je nepočítá (takže by to vlastně mělo být, jako bychom se jich nedopustili - úplné odpuštění).
Jestliže se jako věřící žijící ve vztahu s Bohem stále ještě žel dopouštím různých hříchů a špatných skutků, které pak Bohu vyznávám a lituji jich, bude mě je Pán před tímto soudným stolcem připomínat, nebo již nikoliv ?
Děkuji
822. Datum zveřejnění: 8.3.2002
Rubrika: Biblistika Počet shlédnutí: 5146
Otázka:
Chtěl bych se zeptat proč se Marie oslovuje Matka Boží.Může mít věčný Bůh matku?
823. Datum zveřejnění: 9.5.2002
Rubrika: Duchovní život Počet shlédnutí: 5144
Otázka:
Prosím o zodpovezení dvou otázek (pokud je to mozné a nezformulovala jsem je moc slozite).
Jak se má krestan srovnat s pojmem „zdravé sebevedomí“ a na druhé strane s pokorou?
Dozvedela jsem se, ze Bible obsahuje vetu : „Buh vlozil lidem do srdce touhy, které sám chce vyplnit.“
Muze tedy clovek smele doufat, ze nejtajnejší prání jeho srdce bude vyslyšeno? Ze jeho zivotní sny, vysnený partner, je opravdu reálný a jednou se s ním potká?
Predem dekuji za odpoved
824. Datum zveřejnění: 30.10.2002
Rubrika: Etika a morálka Počet shlédnutí: 5144
Otázka:
Chvála Kristu!
Mám kratkodobou brigádu. Problém je, že o víkendu. Situaci řeším tak, že se snažím účastnit nedělní mše svaté a snažím se aktivně věnovat Bohu jiný den v týdnu, který mám celý volný. Prohřešuji se proti přikázání? Děkuji.
825. Datum zveřejnění: 21.9.2001
Rubrika: Církevní právo Počet shlédnutí: 5142
Otázka:
Když jako římskokatolický věřící při náhodné návštěvě neřímskokatolické bohoslužby (např. starokatolické) zjistím, že se ji aktivně účastní oficiální římskokatolický kněz a aktivně při ní intercelebruje a praktikuje intercommunio, což je v rozporu s platným CIC, mám povinnost to ohlásit příslušnému ordináři nebo si to nechat pro sebe? Připadá mi, že nás obyčejné římskokatolíky CIC konkrétně v tomto případě zbytečně nutí k "bonzování", aniž by se páchalo zlo.
826. Datum zveřejnění: 10.5.2002
Rubrika: Etika a morálka Počet shlédnutí: 5140
Otázka:
Dobrý den, zajímal by mne Váš názor na článek, který naleznete zde: http://www.ohz.cz/Zpravy/cirkev.html
Zašlete laskavě svou odpověď na můj mail. Děkuji.
827. Datum zveřejnění: 4.7.2001
Rubrika: Církevní právo Počet shlédnutí: 5139
Otázka:
Dobry den. Prosila bych o vysvetleni otazek: Co je to exkomunikace? Za jaky cin muze byt krestan exkomunikovan? A jakym zpusobem se muze z exkomunikace dostat. Co je to cirkevni trest? Kdo propada cirkevnimu trestu? Jak se da sejmout cirkevni trest?
Dekuji.
828. Datum zveřejnění: 18.3.2002
Rubrika: Duchovní život Počet shlédnutí: 5134
Otázka:
Je špatné pokušení(je to hřích),když jsou velmi rouhavá,ale rozhodně s nimi nesouhlasím?Jak se pokušením mám bránit?
829. Datum zveřejnění: 9.4.2001
Rubrika: Biblistika Počet shlédnutí: 5133
Otázka:
Otázka: Může nepokřtěný vstoupit do Božího království? (Zejména mi jde o nepokřtěné nevinné děti, které zemřou dříve, než se mohli narodit.)
830. Datum zveřejnění: 10.11.2004
Rubrika: Biblistika Počet shlédnutí: 5128
Otázka:
Co je to za nesmysl, když se v kancionále v písni 516, 4. sloka zpívá: Duše jen se rozlétni ke svatému kříži, kde na hoře obětní Otcův hněv Syn smíří. Jaký otcův hněv má syn smiřovat! Není to urážka pánaboha.
831. Datum zveřejnění: 18.4.2005
Rubrika: Duchovní život Počet shlédnutí: 5122
Otázka:
Vážení přátelé,
je mi 19 let a studuji 1. rok na VŠ. Jenom občas pochybuji, jestli to je ta správná cesta, kterou Bůh po mě chce. Jsem katolík, ministrant. Nemám vážnou známost, i když cítím určité sympatie k jiné dívce (ta však není katolička a má "svého" přítele). Uvažuji o duchovním povolání. Prosím, můžete mi poradit?
Jak poznám, co mám dělat? Vždyť přece každý má určen své posláním ještě před narozením. Chci konat Boží vůli. Jak ji však mohu poznat? Prosím o to (o znamení), až mi někdy přijde, že se rouhám. Tak nevím. Čtu Bibli, svěřil jsem se do Božích rukou - ale mám pochybnosti, že má nečinnost je špatná. Modlím se... a rád bych i pracoval, kdybych věděl, "na jakém poli".
Za všechny "hledající" děkuji za Váš čas.
832. Datum zveřejnění: 14.8.2003
Rubrika: Věrouka Počet shlédnutí: 5119
Otázka:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, proč se při bohoslužbě vůbec neřeší kniha Zjeveni - například zmínky o tisícileté říši, po které bude satan opět na chvíli vypuštěn, nebo o tzv. rajské zemi, o které je také častá zmínka, a to i například v knize proroka izajáše - lvíče bude spát vedle beránka, dítě strčí svou ruku do kobří díry, lidé nebudou stavět domy a nikdo jiný obývat, slepí uvídí, chromí se uzdraví apod. děkuji
833. Datum zveřejnění: 16.5.2002
Rubrika: Liturgika Počet shlédnutí: 5113
Otázka:
Dobrý den!
Úvodem děkuji za Vaši rubriku, která je myslím velmi potřebná a ráda ji sleduji.
Nyní k mému dotazu.Od své konverze navštěvuji více než 10 let pravidelně bohoslužby v naší farnosti.Kostel je velmi chladný a vlhký.Pravidelně se vracím nachlazená a často onemocním,i když se teple obléknu.V poslední době se tyto problémy prohloubily a tak jsem od návštěv kostela upustila.Poslouchám nedělní bohoslužbu v rozhlase,ale přemýšlím nad řešením do budoucna,až se mi opět vrátí zdraví.Slyším i z úst jiných,že naše generace je na rozdíl od babiček v kostele málo odolná,ale sledovat obřady ve studeném kostele na zdraví nepřidá.A to už vůbec nehovořím o kněžích, kteří mají v neděli např. 3 mše sv. v takových prostorách.Poradíte mi?
834. Datum zveřejnění: 14.3.2002
Rubrika: Biblistika Počet shlédnutí: 5109
Otázka:
Je dovoleno zkoušet (pokoušet) Boha? Mí příbuzní se před sňatkem dohodli (on nevěřící, ona věřící), že budou prosit Boha o dar víry. Dostane-li ji, Bůh existuje a budou žít jako věřící, nedostane-li, žádný Bůh není a budou žít ateisticky. Muž víru neobdržel, a tak žijí ve shodě se svou dohodou. Obávám se o věčnost té ženy. Je toto možné, dávat Bohu ultimáta?
835. Datum zveřejnění: 19.4.2003
Rubrika: Katolická církev a církve Počet shlédnutí: 5107
Otázka:
Poněkud mě zaskočila zpráva dnešních lidových novin, můžete tuto otázku prosím blíže objasnit? Děkuji.
cituji:
"Ve své 14. encyklice Jan Pavel II. nabádá katolíky, aby se nezúčastňovali na slavení večeře Páně v protestantských církvích. "Katolíci se musejí zdržet účasti na přijímání (v jiných církvích)," aby "se eucharistii nepodkládala dvojznačnost".
Základem rozdílu je odlišné teologické pojetí večeře Páně a rozdílná úloha kněze. Podle katolického učení kněz svými slovy při slavení svátosti eucharistie skutečně proměňuje hostii a víno v tělo a krev Ježíš (transsubstancializace). Protestanti naproti tomu spíše hovoří o symbolickém obsahu přijímání, ačkoli rovněž oni připouštějí "přítomnost Boha v chlebu a vínu".
836. Datum zveřejnění: 26.3.2003
Rubrika: Biblistika Počet shlédnutí: 5105
Otázka:
Slyšel jsem z úst známého teologa výrok: "Teolog je profesionální pochybovač". V katechizmu jsem si našel odstavec 2088, kde se pochybnosti hovoří jako o hříchu.Rozdělení pochybnosti jak je rozdělena v katechizmu nerozumim. Je pochybnost hřích? Je tato tefinice teologa správná?
837. Datum zveřejnění: 9.10.2003
Rubrika: Biblistika Počet shlédnutí: 5105
Otázka:
Chtěl bych se zeptat, jak moc může křesťan zpochybňovat. Byl nám totiž dán dar rozumu, který je nesmírně důležitý a nikdo se bez něj neobejdeme. Rozumově se však Bůh dokazuje těžko, je to spíše otázka víry. Naše víra je ovšem formována i mnoha vnějšími vlivy, a proto nemůžeme někým pohrdat jen proto, že neuvěřil. Nejedná se o nic vrozeného. Kdybychom vyrůstali my ve stejném prostředí, patrně bychom ani my neuvěřili. Boha můžeme poznat například skrze Bibli. V hodinách náboženství nám říkali, že Bible byla napsána z vnuknutí Ducha svatého. I tomu ovšem musíme jen věřit, po světě koluje spousta materiálů různých sekt, které tvrdí, že byly osvíceny Duchem svatým, a takovým sektám přece nevěříme. Nebo lze předpokládat, že když Ježíš řekl Petrovi "cokoliv svážete na zemi, bude svázáno na nebi,...", měla být rozhodnutí budoucích hlav církve správná, jenže jsme byli svědky různých schizmat a inkvizicí. To vede ke zpochybnění neomylnosti církve. Zpochybnit nemůžeme snad jen vlastní svědomí, jenže ani nevěřící lidé necítí výčitky svědomí proto, že neuvěřili. Co je to vlastně víra? Je to jen cosi, jako axiom v matematice? Nebo je to dar, který dává Pán pouze vyvoleným? Věřit se dá totiž všeličemu, i zrůdným ideologiím. Jak si mohu být jist, že právě víra, ve které jsem by vychováván a již vyznávám, je ta správná? Mnohokrát děkuji za odpověď.
838. Datum zveřejnění: 17.12.2002
Rubrika: Věrouka Počet shlédnutí: 5104
Otázka:
Dobre odpoledne, rada bych se dovedela, odkud vychazi pribeh o padu andela Lucifera, o jeho vzpoure proti Bohu. V Bibli se mi o tom nepodarilo nic konkretniho najit. Dekuji.
839. Datum zveřejnění: 29.4.2003
Rubrika: Biblistika Počet shlédnutí: 5103
Otázka:
Chtěl bych se zeptat na názor katolické církve na mimozemské civilizace.Proč by Bůh začínal nový život někde jinde?
Již předem díky za odpověď