katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Stručný výpis rubriky: Liturgika

Datum zveřejnění: 5.1.2012
Otázka:
Chtěl bych se Vás zeptat, zda má podle oficiálních liturgických předpisů slavnost Zjevení Páně vigilii.
V misálu, respektive lekcionáři jsem nenašel zvláštní texty pro tuto vigilii. Ale často se ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 9.3.2011
Otázka:
Chtěla bych se zeptat, jestli se eucharistie může přijímat pouze po svaté zpovědi a jestli se může přijmout pouze jednou. Myslím, když jdu v jeden den ke svaté zpovědi, zda mohu přijmout eucharistii ... (více informací)
(182 reakcí)

Datum zveřejnění: 27.9.2010
Otázka:
Chtěl bych se zeptat, jestli je svátek sv. Václava 28. ... (více informací)
(28 reakcí)

Datum zveřejnění: 9.9.2010
Otázka:
Zajímalo by mě, jestli kmotrem může být opravdu kdokoli, koho si vyberu – tzn. i můj starší bratr (ačkoli už je kmotrem mé mladší sestry).... (více informací)
(2 reakce)

Datum zveřejnění: 1.3.2010
Otázka:
Zajímalo by mne, proč se Zelenému čtvrtku říká Zelený čtvrtek.... (více informací)
(4 reakce)

Datum zveřejnění: 1.3.2010
Otázka:
Proč je sobota velikonočního tridua právě BÍLÁ?... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 8.1.2010
Otázka:
Mohu jít ke sv. přijímání vícekrát, když jsem třeba na dvou mších sv. ... (více informací)
(95 reakcí)

Datum zveřejnění: 16.12.2009
Otázka:
Jsem katolík a žiji dlouhodobě v Anglii. Nemám-li možnost chodit na nedělní katolickou bohoslužbu, je brána jako alternativa účast na anglikánské bohoslužbě a svatém přijímání (případně ostatních ... (více informací)
(152 reakcí)

Datum zveřejnění: 15.12.2009
Otázka:
Chci se prosím zeptat, zda se dá nahradit účast na nedělní bohoslužbě účastí na večerní sobotní bohoslužbě, když sobotní večerní bohoslužba není vzata z nedělní liturgie.

A druhý dotaz: Zda se ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 3.6.2009
Otázka:
Přeji hezký den! Zajímalo by mne, proč se přidává při čtení ze Svatého Písma k oslovení "Bratři" ještě "a sestry", když to v Písmu tak nestojí? Je to tedy jen lidské ustanovení, v ... (více informací)
(30 reakcí)

Datum zveřejnění: 13.5.2009
Otázka:
Dobrý den, existují nějaké pokyny k přijímání na ruku? Myslím tím způsob, jakým způsobem vložit eucharistii do úst.Dlouhou dobu přijímám přímo z dlaně (neberu hostii do ruky)a dnes jsem při přijímání ... (více informací)
(25 reakcí)

Datum zveřejnění: 23.4.2009
Otázka:
Chtěl jsem se zeptat, zda je vskutku pravda, že v Itálii byla na Velký pátek sloužena mše svatá za oběti zemětřesení. V případě že ano, prosím, napište mi, jak se k tomuto úkonu staví Katolická ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 27.2.2009
Otázka:
Rád bych se zaptal, jaký je český výraz pro anglické slovo MATINS (z kontextu vyplývá, že jde o druh ranní modlitby).... (více informací)
(3 reakce)

Datum zveřejnění: 26.2.2009
Otázka:
Chtěl bych se zeptat, proč při liturgii se před přijímáním odpovídá slovy: "....ale řekni jen slovo a má duše bude uzdravena". Zajímalo by mě, jak toto vyjádření vzniklo. ... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 25.2.2009
Otázka:
Dobry den, potrebovala bych prubeh mse ve francouzstine a pod tim prelozen do cestiny, tak pokud vi nekdo nejakej odkaz? Nejlepsi by bylo neco ve stylu toho papiru, jako jsme dostavali na setkani ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 27.1.2009
Otázka:
Chvála Kristu, chtěl bych se zeptat, jak se správně chovat u proměňování eucharistie při mši svaté. Bavil jsem se na to téma s mnoha lidmi a mám v tom chaos. ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 20.1.2009
Otázka:
Vím, že základní povinností každého křesťana je zúčastnit se v neděli a zasvěcené svátky mše svaté. Můžete mi, prosím, vypsat, které jsou ony zasvěcené svátky?... (více informací)
(8 reakcí)

Datum zveřejnění: 12.1.2009
Otázka:
Dobrý den,
zajímalo by mě proč se v liturgickém roce neobjevuje 1.neděle v mezidobí? Proč příští neděle 18.ledna 2009 je zvána 2.nedělí v mezidobí, ačkoli je v mezidobí první nedělí? Děkuji za ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 10.12.2008
Otázka:
Jak je to, prosím, s platností účasti na půlnoční mši svaté? Pokud mám problém se účastnit slavnosti Božího hodu vánočního, je platná účast na půlnoční mši svaté? Stejně tak se má otázka týká účasti ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 26.11.2008
Otázka:
Rád bych věděl, kdy začíná advent. Slavností Krista Krále, pondělím po, nebo až 1. ... (více informací)
(10 reakcí)

Datum zveřejnění: 24.6.2008
Otázka:
Dobrý den! Ráda bych se zeptala, zda je při mši svaté zakázáno při přinášení obětních darů a před evangeliem zpívat mariánské písně. Existuje na to nějaký předpis, anebo je to čistě na varhaníkovi či ... (více informací)
(3 reakce)

Datum zveřejnění: 3.6.2008
Otázka:
Dobrý den, chtěla bych nechat pokřtít svou 12letou dceru. Mohli byste mi, prosím odpovědět, co je k tomu všemu zapotřebí, co je třeba absolvovat, pokud pocházíme z ateistické rodiny? Může se nechat ... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 27.5.2008
Otázka:
Pěkný den, prosím o vysvětlení, kdy je při mši sv. ustanoveno či doporučeno věřícím stát, kdy sedět, kdy klečet. ... (více informací)
(8 reakcí)

Datum zveřejnění: 2.5.2008
Otázka:
Dobrý den.
Mám dotaz, co by měl splňovat člověk, který chce dělat kmotra u křtu. Děkuji za odpověď. ... (více informací)
(20 reakcí)

Datum zveřejnění: 22.4.2008
Otázka:
Dobrý den,účastním se někdy při mši Sv. četbou z Písma Svatého. ... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 17.4.2008
Otázka:
Dobry den, zajimalo by me, jestli jsou nejake internetove stranky ci odkazy, kde by se clovek mohl vice dovedet o krestanske tradici a 'deni v kostele' jako napriklad, jak jste odpovidali ... (více informací)
(4 reakce)

Datum zveřejnění: 11.4.2008
Otázka:
Viděl jsem v televizi při přenosu mše sv. z Vatikánu (ale také u nás v katedrále) rozmístněno sedm obrovských svícnů na oltáři. ... (více informací)
(2 reakce)

Datum zveřejnění: 7.4.2008
Otázka:
Díval jsem se jako pravidelný divák na televizi Noe na přenos z chrámu sv.Petra ve Vatikánu na obřady Zeleného čtvrtku. Je mi 64 let, ale nechápu jak je možné, že ještě v roce 2008 umývá panež nohy ... (více informací)
(11 reakcí)

Datum zveřejnění: 3.4.2008
Otázka:
Rád bych věděl, jestli existuje nějaký „kanonizovaný“ český text modlitby Zdrávas, Maria. Jde mi hlavně o slova „…požehnaná ty/tys/jsi mezi ženami…“. ... (více informací)
(3 reakce)

Datum zveřejnění: 29.3.2008
Otázka:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat proč je letos slavnost Zvěstování Páně (25. 3.) přeložena na pondělí 31. ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 19.3.2008
Otázka:
Chtěla bych se zeptat, proč se Velikonoce neslaví k určitému (každý rok stejnému) datu jako třebas Vánoce, ale je to vždy první neděli po jarním úplňku (čili každý rok jiné datum).... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 7.3.2008
Otázka:
Dobrý den, chci se zeptat, jaké oblečení je vhodné na den křtu dospělého člověka, ženy.
Případně prosím o o tip, kde najdu odpověď.
Děkuji a přeji požehnaný den. ... (více informací)
(2 reakce)

Datum zveřejnění: 15.5.2007
Otázka:
Dobrý den, manželka mi dnes řekla, ať svým autem jedu na nákup do Globusu, ale já jsem řekl, že je neděle a že se v neděli nemá jezdit na nákupy. Ona nemá řidičský průkaz a tak si musela jet na nákup ... (více informací)
(1167 reakcí)

Datum zveřejnění: 10.5.2007
Otázka:
Zanedlouho mám přistoupit k svátosti biřmování a chtěl bych se zeptat, podle čeho je nejlepší zvolit biřmovací jméno. Např. ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 9.5.2007
Otázka:
Nemělo by se začít mluvit o smyslu účasti dětí na mši? Praxe je taková, že rodiče děti do kostela prostě vodí - a to bez ohledu na jejich věk, zájem o mši a schopnost spoluúčastnit se aktivně ... (více informací)
(55 reakcí)

Datum zveřejnění: 8.5.2007
Otázka:
Rád bych se zeptal, jak se jmenuje první rómský světec, případně kde by bylo možné o něm zjistit nějaké informace.... (více informací)
(2 reakce)

Datum zveřejnění: 4.5.2007
Otázka:
Dobrý den,
velice by mě zajímalo,mohou-li se vzít bratranec a sestřenice, kteří jsou od sebe ve vstahu, kterému se říká: „z druhého kolena“.
Někteří říkají, že to je vyloučeno, jiní zase že ... (více informací)
(4 reakce)

Datum zveřejnění: 2.5.2007
Otázka:
Mám 16letou dceru, po celý její život se snažím ji vychovávat v duchu katolické víry. Dcera mě však překvapila prohlášením před několika týdny, že nevěří v Boha, odmítá chodit do kostela, na ... (více informací)
(36 reakcí)

Datum zveřejnění: 26.4.2007
Otázka:
Dobrý den, mám otázku ohledně modlitby. Jaký smysl má modlitba nahlas? Je rozdíl mezi tichou a hlasitou modlitbou co do významu? Například při modlitbě ve společenství? Děkuji a přeji pěkný den. ... (více informací)
(3 reakce)

Datum zveřejnění: 25.4.2007
Otázka:
Nejsem pokřtěn, ale chystám se vstoupit do katechumenátu. Účastním-li se nyní mše svaté, mohu zůstat až do závěrečných obřadů (samozřejmě bez přijímání)nebo je mou povinností po homilii kostel ... (více informací)
(3 reakce)

Datum zveřejnění: 17.4.2007
Otázka:
Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to s korunovací Panny Marie. Od kdy je Panna Maria uctívána jako královna, kdy a kde to bylo oficiálně vyhlášeno a jaký má význam pro věřící? Děkuji za odpověď.... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 15.4.2007
Otázka:
Chci se zeptat, co musí udělat, clovek který ačkoliv byl vychovaný ve víře, víru odhodil a teď by se chtel vrátit? je Potreba se přihlásit ve farnosti nebo k tomu stačí jen svátost smíření?
A jak ... (více informací)
(17 reakcí)

Datum zveřejnění: 6.4.2007
Otázka:
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně Velkého pátku. Slyšela jsem, že je to den přísného postu – znamená to tedy, že bychom tento den neměli vůbec jíst? Anebo bychom si měli odepřít pouze některé ... (více informací)
( reakcí)

Datum zveřejnění: 5.4.2007
Otázka:
Dobrý den, můj dotaz se týká přijímání svátostin. Zajímalo by mě, zda jako katechumenka mohu přijmout popelec. ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 4.4.2007
Otázka:
Dobrý den, chci se Vás zeptat na pobožnost křížové cesty. Kdy se stala součástí zbožnosti?Kdy se poprvé objevily její obrazy v kostelích nebo zastavení v jejich okolí či volné krajině. ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 9.3.2007
Otázka:
Dobrý den, mám takový dotaz, který se týká liturgického kalendáře. Chtěla bych se zeptat proč v žádném z nich není napsaná svatá Etelburga, již si připomínáme 7.7.? V kalendáři PMD jsem na 7.7 našla ... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 3.2.2007
Otázka:
Dobrý den přeji. Mnohokráte již jsem zaslechl slovo "jáhen" a stále jsem narazil na jednu a tutéž odpověď: Duchovní s nižším svěcením. ... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 12.1.2007
Otázka:
Dobrý den, rád bych zjistil, od kdy je v liturgickém roce před vánocemi období adventu. A taky jak se jeho slavení měnilo v průběhu staletí. ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 30.11.2006
Otázka:
Dobrý den,
na internetu jsem si přečetla, že začátek adventu připadal od 7. století na první neděli před Svatým Ondřejem. ... (více informací)
( reakcí)

Datum zveřejnění: 8.9.2006
Otázka:
Kamarádka se mě ptala, odkud se vzala černá Madonna a já jsem jí nemohla podat dobré informace. Mohli byste mi, prosím, s tímto dotazem pomoci?... (více informací)
(4 reakce)

Datum zveřejnění: 12.5.2006
Otázka:
Zde přinášíme několik souhrných informací související s jáhenskou službou.... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 24.4.2006
Otázka:
Dobré ráno, chtěla bych se zeptat, jak se katolická církev dívá na skutečnost, že většina obřadů nebo jejich části pochází z pohanského světa?... (více informací)
(1578 reakcí)

Datum zveřejnění: 30.3.2006
Otázka:
Odkud se vzalo slavení svátků (jmenin), myslím podle občanského kalendáře? Má s tím něco společného katolická církev? ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 17.3.2006
Otázka:
Dali jsme naší dceři jméno Karolína. Hledali jsme, jestli někdo takového jména je blahořečený, a našli jsme blahořečenou Karolínu Kózku. ... (více informací)
(11 reakcí)

Datum zveřejnění: 9.3.2006
Otázka:
chci se zeptat: nejde mi do hlavy, proč je popeleční středa 1.3., kdyz Velikonoce jsou 16.4.? Vzdyt 40 dní do Velikonoc by vycházelo na středu 8.3.
... (více informací)
( reakcí)

Datum zveřejnění: 3.3.2006
Otázka:
Rád bych věděl, ze kterého lekcionáře (prosím přesné označení) se vybírají texty při udílení biřmování biskupem ve mši na „slavnost Seslání Ducha Svatého“.... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 10.2.2006
Otázka:
Chtěla bych se zeptat na povinnou účast na mších svatých o svátcích, které nepřipadají na neděli a přesto by se jich měl katolík zúčastnit, aby se nedopustil hříchu. Jsou to tzv. ... (více informací)
(72 reakcí)

Datum zveřejnění: 30.1.2006
Otázka:
Počátkem 70. let nám pan děkan oznámil, že v dohledné době se připravuje nová forma svátosti smíření - veřejně ve společenství. ... (více informací)
(30 reakcí)

Datum zveřejnění: 13.1.2006
Otázka:
V jednom architektonickém projektu jsem se setkala s výrazem „votivní kostel“. Nevěděla jsem, co to znamená, tak jsem se zeptala architekta (autora projektu). ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 6.1.2006
Otázka:
Dovolte mi zeptat se, které svátostiny může udělovat laik. Je možné kupříkladu udělat někomu křížek na čelo nebo větší kříž a říct třeba Ať Tě požehnává a na tvých cestách doprovází Všemohoucí Bůh ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 5.1.2006
Otázka:
Chvála Kristu!
Chtěla bych se zeptat: co znamená výraz „Goliáš oloupen“ v koledě Narodil se Kristus Pán? ... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 25.10.2005
Otázka:
Dobry den,chtela jsem se prosim Vas zeptat.Můj přítel je křtěný a já křtěná nejsem,chtěli bychom mit svatbu v kostele.Musim byt křtena také?Kdybych se ... (více informací)
(16 reakcí)

Datum zveřejnění: 26.9.2005
Otázka:
Chvála Kristu!

Chtěl bych se zeptat, jaký je postoj českého episkopátu k Bratrstvu sv. Pia X., zároveň jak je upraveno slavení „Tridentské mše“.

S Pánem Bohem a ... (více informací)
(128 reakcí)

Datum zveřejnění: 14.9.2005
Otázka:
Přeji dobrý den, ráda bych si objasnila některé otázky týkající se svátosti smíření a eucharistie:
1. Podle Katechismu katolické cirkve jsou zasvěcené svátky neděle, 1. ... (více informací)
(3 reakce)

Datum zveřejnění: 3.8.2005
Otázka:
Dobrý den, měl bych otázku ohledně liturgiky. Mohli byste mi, prosím, říci, zda dřívější Misály obsahovoaly „ordo“ pro vysluhování křu a zda součátí Misálu byly ... (více informací)
(2 reakce)

Datum zveřejnění: 22.6.2005
Otázka:
1) Proč říkáme při mši " Ty jediný jsi svatý ...." a to např. v kostele s v a t é h o Mořice, na svátek s v a t é h o Jiřího, 50 km od s v a t é h o ... (více informací)
(5 reakcí)

Datum zveřejnění: 16.6.2005
Otázka:
Na pohřební mši mě zaujala slova kněze, ze kterých si bohužel přesně pamatuji jen "...popel popelu, prach prachu...". Tuším, že jsou z Bible. ... (více informací)
(16 reakcí)

Datum zveřejnění: 8.6.2005
Otázka:
Dobrý den,
někdy se setkávám s výrazem "paraliturgické obřady". Nikde se mi zatím nepodařilo zjistit, co se pod tímto pojmem skrývá. ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 7.6.2005
Otázka:
Dobrý den, mohli byste mi prosím pomoci zjistit, proč je svátek sv. Zdislavy právě 30. ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 23.5.2005
Otázka:
Ráda bych věděla, jaké části má mít a jak má správně probíhat svátost smíření? Mám tu zkušenost, že naprostá většina kněží se omezuje pouze na to nejnutnější ... (více informací)
(30 reakcí)

Datum zveřejnění: 18.5.2005
Otázka:
Kolko je eucharistickych modlidieb a ake su pravidla pre ich pouzivanie ?... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 9.5.2005
Otázka:
Chvála Kristu!
Stále nemohu přijít na kloub otázce svátostin. Co všechno řadíme do svátostin. ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 6.5.2005
Otázka:
Rád bych se zeptal, jaká je (či bohužel spíše byla) symbolika papežské tiáry. Co vedlo ke zrušení tohoto tradičního symbolu papežství, užívaného po celá staletí, nyní, za Benedikata XVI., ... (více informací)
(6 reakcí)

Datum zveřejnění: 5.5.2005
Otázka:
Chvála Kristu. Několikrát jsem se už setkal s tím, že je Panna Maria označována jako "blahoslavená Panna Maria". ... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 5.5.2005
Otázka:
Jak se stavíte k polskému požadavku na vydání papežova srdce? Na jednu stranu je mi jejich touha blízká, vidím v ní i následování staré tradice ve shromažďování částí těl osob, u ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 30.4.2005
Otázka:
Nie je to tak dávno, čo ma náhle opustil môj blízky. Pri vkladaní tela do truhly som si všimol, že do rúk mu bol vložený ruženec. ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 24.4.2005
Otázka:
Mám dotaz týkající se tzv. "prvních pátků". ... (více informací)
(6 reakcí)

Datum zveřejnění: 22.4.2005
Otázka:
Dobrý den, zajímalo by mě, zda nedělní povinnost se vztahuje i na případy, kdy přijdu do kostela a až tam zjistím, že mše je spojena s koncertem - například Mozartovým ... (více informací)
(14 reakcí)

Datum zveřejnění: 21.4.2005
Otázka:
Mám nejasnosti týkající se úcty před svatostánkem. Slyšela jsem, že v těsné blízkosti svatostánku by člověk měl pokleknout. ... (více informací)
(7 reakcí)

Datum zveřejnění: 17.4.2005
Otázka:
Rad by som sa spytal , preco pri pohrebnych obradoch za papeza bol celebrant v cervenom ruchu . Kedysi bola pohrebna farba cierna , dnes fialova . ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 14.4.2005
Otázka:
Chvála Kristu ,
rád bych si ujasnil , jak je tomu s pokrývkou hlavy v kostele?
Sv.Pavel píše ve svém I.listu Korintským (1 Ko 11,3-4):" Rád bych, abyste si uvědomili, že ... (více informací)
(18 reakcí)

Datum zveřejnění: 13.4.2005
Otázka:
Zajímalo by mne,jaký význam má modlitba za zemřelého člověka,jehož duše se po smrti již dostala přímo do nebe.Může modlitba na tomto postavení ještě něco ... (více informací)
(33 reakcí)

Datum zveřejnění: 12.4.2005
Otázka:
Slyšel jsem, že posvěcené věci by se nikdy neměly spálit - je to pravda? Můžou se tedy maximálně vyhodit? Mám na mysli třeba posvěcené větvičky.... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 16.3.2005
Otázka:
Chtěla jsem se zeptat, jestli je možné mít církevní sňatek mimo budovu kostela (louka). Děkuji za odpověď.... (více informací)
(20 reakcí)

Datum zveřejnění: 10.3.2005
Otázka:
Chtěl bych se zeptat,jsou-li někde k dispozici ke stažení v elektronické podobě nedělní evangelia(cyklu C)? Děkuji... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 22.2.2005
Otázka:
Chvála Kristu,
mám tři dotazy:
1) Jaký překlad Písma se používá v lekcionářích? Neshoduje se totiž ani s Ekumenickým překladem, ani (myslím) s NBK.
2) Čtení v ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 17.2.2005
Otázka:
Prosím Vás, jak se mám modlit?
Teď mi řeknete, tak jak to nás naučil Ježíš. Tak to také dělám.Připadá mi ale, že neustálé omílání otčenášů, zdrávasů atd. ... (více informací)
(21 reakcí)

Datum zveřejnění: 13.1.2005
Otázka:
Již delší dobu mi vrtá hlavou tato věc: v naší farnosti se při každé mši ve všední den, tedy mimo neděle, čte žalm tím způsobem, že lektor přečte hlavní antifonu, ... (více informací)
(52 reakcí)

Datum zveřejnění: 10.1.2005
Otázka:
Ráda bych věděla, do jaké míry může celebrující kněz rozhodovat o podobě mše svaté. Setkala jsem se např. ... (více informací)
(274 reakcí)

Datum zveřejnění: 23.12.2004
Otázka:
Dobrý den, četl jsem vaše články o původu a datování vánočních svátků, vánočního stromku a podobně. Všude se v nich hovoří o jediném vánočním datu a tedy, ... (více informací)
(8 reakcí)

Datum zveřejnění: 16.12.2004
Otázka:
Objevil jsem v knize Liturgika od A. Adama (str. ... (více informací)
(4 reakce)

Datum zveřejnění: 10.12.2004
Otázka:
Chvála Kristu, už delší dobu se mi nedaří sehnat latinský text hymnu sv. Tomáše Akvinského Ecce panis angelorum. ... (více informací)
(2 reakce)

Datum zveřejnění: 29.10.2004
Otázka:
Krásný den,
všimla jsem si, že lidé patřící do „františkánské rodiny“ nenosí na krku kříž, ale popsala bych jako „téčko“ – myslím, že se tomu říká „františkánské tau“ – je to ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 22.10.2004
Otázka:
Chvála Kristu a Panně Marii!
Rád bych se dověděl, kdy vznikla ministrantská služba v Církvi (odpovídající dnešnímu chápání ministranta)a jak se úlohy ministrantů v ... (více informací)
(5 reakcí)

Datum zveřejnění: 20.10.2004
Otázka:
Během mého pobytu ve Španělsku, jsem navštívil i katedrálu sv. Kalicha ve Valencii. ... (více informací)
(15 reakcí)

Datum zveřejnění: 19.10.2004
Otázka:
Chvála Kristu!
Mohl bych se zeptat, jestli purifikovat po sv. přijímání může i ten, kdo má pověření na čas nebo pro konkrétní případ? Ve VPŘM se píše ... (více informací)
(16 reakcí)

Datum zveřejnění: 8.10.2004
Otázka:
Chtěla jsem se zeptat, jak se určuje doba slavení velikonoc ve východních církvích? U nás, v katolické církvi, je to myslím tak, že slavnost Zmrtvýchvstání připadá na první neděli ... (více informací)
(10 reakcí)

Datum zveřejnění: 7.10.2004
Otázka:
Při cestách po Českém ráji jsem narazil na několik křížů ale i samostatných soch SVATÉ STAROSTY. Marně hledám kdo byla tato Svatá a jaký byl příběh jejího ... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 6.10.2004
Otázka:
Velmi by som sa potrebovala dozvediet blizsie informacie o liturgii hodin. Viem sa modlit ranne chvaly, vespery, kompletorium, ale chcela by som podrobnejsie informacie, napr. ... (více informací)
(5 reakcí)

Datum zveřejnění: 6.9.2004
Otázka:
Jak opravdove stary je rimsky kanon ?... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 26.8.2004
Otázka:
Všimnul jsem si, že při mši sv. je nejednotnost v tom, kdy věřící poklekají, kdy se bijí v prsa a co při tom říkají. ... (více informací)
(76 reakcí)

Datum zveřejnění: 20.8.2004
Otázka:
Dobrý den. Mám dotaz. ... (více informací)
(7 reakcí)

Datum zveřejnění: 6.8.2004
Otázka:
Co znamenají písmena na medajlce se svatým Benediktem? Mohli byste mi to nějak vysvětlit? Díky.... (více informací)
(14 reakcí)

Datum zveřejnění: 29.6.2004
Otázka:
Dočetla jsem se, že k nejzákladnějším liturgickým symbolům patří chléb, voda, víno, svíčka a olej. Ráda bych věděla více o symbolickém významu těchto ... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 24.6.2004
Otázka:
Můžete mi, prosím, vysvětlit, proč katolická církev odmítá podávat transubstanciovanou hostii lidem, kteří nejsou pokřtění?
Vždyť jen díky Zjevení Páně ve ... (více informací)
(21 reakcí)

Datum zveřejnění: 22.6.2004
Otázka:
Pokud mohu, dovolil bych se zeptat na drobnosti, které mne zrovna velmi zaměstnávají a pro něž nemám dostatečně širokou rešerši, abych si je mohl zodpovědět sám. Budu ... (více informací)
(24 reakcí)

Datum zveřejnění: 17.6.2004
Otázka:
Dobrý den,
působím jako učitel na základní škole a zajímaly by mě základní informace o přijímání podobojí v katolické církvi běžnými věřícími.
Děkuji.... (více informací)
(31 reakcí)

Datum zveřejnění: 16.6.2004
Otázka:
...zajimalo by mne jaky je rozdil v definici mezi slovem Symbol a Znameni, pokud jde o tyto terminy pouzivane ve vykladu biblickych textu....vsiml jsem si totiz, ze v katolickych publikacich, uvahach ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 4.6.2004
Otázka:
Mám vlastně dotazy dva.
1) Co znamená věta „Ego te absolvo“, kterou kněz pronáší na konci svaté zpovědi?
2) Existuje nějaká kniha, něco jako „latina pro ... (více informací)
(10 reakcí)

Datum zveřejnění: 3.6.2004
Otázka:
Prosím o zodpovezení dotazu.
Setkal jsem se s jedním clovekem, který se vrátil z exilu (pro ceskou katolickou kulturu tento clovek udelal velmi mnoho), má teologické vzdelání, ale není knezem. ... (více informací)
(74 reakcí)

Datum zveřejnění: 2.6.2004
Otázka:
Potřeboval bych informace o sv. Tarsiciovi-patronu ministrantů na ministrantskou schůzku.

Děkuji.... (více informací)
(11 reakcí)

Datum zveřejnění: 27.5.2004
Otázka:
Ráda bych získala celý text zpěvu PAX IN COELO, PAX IN TERRA. Děkuji, Petra... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 12.5.2004
Otázka:
Chvála Kristu!
My jsme byli učeni, že rozdíl mezi purifikatoriem a lavabem je, že purifikatorium má křížek uprostřed a je-li na kraji (nebo jiná značka), už se jedná o lavabo. ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 10.5.2004
Otázka:
Zdravim Vas. Tento rok som sa zúčastnil slávenia veľkonočných obradov v Ríme. ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 7.5.2004
Otázka:
Dobry den,
zajmalo by me jaky vyznam ma kadidlo a pri jakych prilezitostech se pouziva.
Predem dekuji za odpoved.... (více informací)
(5 reakcí)

Datum zveřejnění: 16.4.2004
Otázka:
Mám prosbu - zajímá mě, kdo je autorem všech mešních modliteb. Z jaké doby pocházejí? Některé slovní obraty mi připadají „nešťastné“, např. ... (více informací)
(19 reakcí)

Datum zveřejnění: 15.4.2004
Otázka:
Srdečně Vás zdravím.
Potřebovala bych poradit. V naší farnosti, kde je každou neděli plný kostel lidí, se slouží pouze jedna jediná nedělní mše svatá, a sice v 7.30 ráno. ... (více informací)
(35 reakcí)

Datum zveřejnění: 8.4.2004
Otázka:
Mám otázku týkající se sobotní vigilie Vzkříšení Páně. Má tato nedělní platnost (a obdobně vigilie Narození Páně)?... (více informací)
(4 reakce)

Datum zveřejnění: 5.4.2004
Otázka:
Prosím o definici určení termínu velikonočních svátků.... (více informací)
(2 reakce)

Datum zveřejnění: 1.4.2004
Otázka:
Vážení přátelé, neporadil by někdo, kde je u nás možné sehnat (pochopitelně zakoupit) Missale Romanum, ed. typica 2000 - nejlépe vydání v malém formátu? Děkuji za ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 24.3.2004
Otázka:
Chtěla jsme se zeptat, s jakým povrchem mohou přijít do styku proměněné tělo a krev Páně, tedy z jakého materiálu může být vyroben kalich a patena. Myslela ... (více informací)
(15 reakcí)

Datum zveřejnění: 21.3.2004
Otázka:
V textu jedné nové písně od Z. Pololáníká je verš: " ... ... (více informací)
(2 reakce)

Datum zveřejnění: 21.3.2004
Otázka:
Dobrý den. Ráda bych se zeptala na možnost přijímat na ruku i v případě, že se podává pod obojí. ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 12.3.2004
Otázka:
Dobrý den,
v souvislosti s postní dobou by mě zajímalo, jaký je rozdíl mezi "pokání zdrženlivostí" a "pokání újmou", které se vztahuje na lidi od 18 do 60 let.
... (více informací)
(2 reakce)

Datum zveřejnění: 3.3.2004
Otázka:
Příběh jedné farnosti.
Ještě před rokem jsme byli malou poklidnou farností v osamělé obci s malým počtem obyvatel, kam kněz dojíždí jednou týdně na ... (více informací)
(31 reakcí)

Datum zveřejnění: 28.2.2004
Otázka:
W Polsce obchodzimy swieto Cyryla i Metodego (Cyril a Metoděj) 14.02 a w Czechach i Slowacji 5/7. Skad ta roznica?... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 26.2.2004
Otázka:
hezky den,shanim vsude mozne,jak se modlit ruzenec,ale nemuzu se dostat nalezu.Bylo by mozno pomoci mi? Problem je v tom,ze bych potrebovala rozepsat,co se presne kdy modli /ktera kulicka/ a taky ... (více informací)
(8 reakcí)

Datum zveřejnění: 23.2.2004
Otázka:
Nekde jsem slyšel,že už existuje svatý patron pro fotbalisty.Je to pravda a mužete zjistit jeho jméno.Díky.... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 19.2.2004
Otázka:
Rád bych se prosím zeptal na označení "K+M+B+2004" s tím, že na dveřích Brněnské katedrály jsem viděl C+M+B+2004, s tím, že tato písmena označují nějaká slova ... (více informací)
(3 reakce)

Datum zveřejnění: 15.2.2004
Otázka:
Chvála Kristu, snažím se získat informace ohledně sv. Dominika Savia, ale mnoho informací o tomto světci není dostupných, některé se rozcházejí. ... (více informací)
(3 reakce)

Datum zveřejnění: 4.2.2004
Otázka:
Dobry den, chtela bych se zeptat jak to funguje dnes u Zidu, kdyz spachaji nejaky hrich, jak ho odcini - jak se opet usmiri s Bohem? (Existuje u nich neco podobneho jako u katoliku svatost ... (více informací)
(18 reakcí)

Datum zveřejnění: 29.1.2004
Otázka:
Dobrý den,
z několika pramenů jsem se dočetl, že současná eucharistická formule:"...za vás a za všechny" je v rozporu s Tridentinem "...za vás a za mnohé", ... (více informací)
(84 reakcí)

Datum zveřejnění: 29.12.2003
Otázka:
Přeji hezký den!
Chci se zeptat, proč se nepodává při mši svaté pod obojí vždy, nejen o svátcích. Technický ani jiný problém to není, tak nevím, proč se nedělá to, co ... (více informací)
(45 reakcí)

Datum zveřejnění: 19.12.2003
Otázka:
Prosím o vysvětlení stavby celého liturgického roku. Nevím přesně kdy začíná, končí, jak se to počítá, které jsou tzv. ... (více informací)
(4 reakce)

Datum zveřejnění: 3.12.2003
Otázka:
Proč se v breviaři(nebo i jinde) modlime(prosime): "neopouštěj nás Pane", když Kristus jasně řekl:"Já vás nikdy neopustím"! To je trochu ... (více informací)
(4 reakce)

Datum zveřejnění: 21.11.2003
Otázka:
Dobrý den, prosím o zodpovězení těchto dotazů:
1. Kde mohu zjistit, která píseň z kancionálu se v daný den při mši zpívá?
2. ... (více informací)
(3 reakce)

Datum zveřejnění: 30.10.2003
Otázka:
Rád bych se zeptal na přívlastek v jednom pojmenování Panny Marie.
Jedná se o titul "sedmibolestná". Zajímalo by mne, jak tento
název vzniknul a v čem je spatřováno ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 29.10.2003
Otázka:
Dobrý den, byla jsem ve Francii a velmi mě překvapilo, že lidé při vstupu do kostela nepoklekají před svatostánkem, ale se "jen" ukloní. Stejně to dělají ... (více informací)
(212 reakcí)

Datum zveřejnění: 29.10.2003
Otázka:
Chvála Kristu, mám dotaz ohledně liturgických překladů Písma svatého. V Lekcionářích jsou některá slova uvedena pouze v závorkách, ale při jejich vypuštění z ... (více informací)
(7 reakcí)

Datum zveřejnění: 17.10.2003
Otázka:
Dříve se chodilo na poutní místa i velmi vzdálená s procesím a korouhvemi, mladí, staří a s doprovodem kněžstva, jak píše P.Šikula na ot. 547. ... (více informací)
(9 reakcí)

Datum zveřejnění: 23.9.2003
Otázka:
Dobrý den,
hloubavá kamarádka mne zaskočila dotazem, který neumím zodpovědět: Proč se kostely zasvěcují různým svatým a ne přímo Bohu?
Velice Vám děkuji ... (více informací)
(6 reakcí)

Datum zveřejnění: 4.9.2003
Otázka:
Rád bych se zeptal na podrobnější informaci o cyklech liturgických textů (nedělních čtení): 1) Podle jakého klíče jsou jednotlivé texty čteny - resp. proč se ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 12.8.2003
Otázka:
Nedávno jsem viděla svícínek s obrázkem sv.Rity. Uvědomila jsem si, že o ní vůbec nic nevím (a ani v archivu otázek jsem ji neobjevila), a tak Vás prosím, napište mi o ní pár ... (více informací)
(2 reakce)

Datum zveřejnění: 6.8.2003
Otázka:
Zdravím,
chtěla bych se zeptat na žalm, který se zpívá na svatbách.(Ať Vám Hospodin žehná po všechny dny Vašeho života)Hledala jsem ho v Písmu, ale nenašla ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 15.7.2003
Otázka:
Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, jak mám správně chápat smysl "posvěcení věcí" (posvěcené řetízky, prstýnky, růžence...). Jaký význam pro mě tyto ... (více informací)
(2 reakce)

Datum zveřejnění: 10.7.2003
Otázka:
Laudetur Jesus Christus!
Mam docela malou otazku. Na nekolika oltarich jsem uz nasla napis ALTARE PRIVILEGIATUM. ... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 4.7.2003
Otázka:
Dobrý den. Ráda bych věděla, jestli písničky ze zpěvníků Hosana 1, 2, Taizé, Koinonia, Chvalozpěvy jsou neliturgické nebo ne. ... (více informací)
(32 reakcí)

Datum zveřejnění: 21.6.2003
Otázka:
Dobrý den, chtěl bych vědět, co je to "evangelijní strana" v kostele nebo v kryptě. Děkuji. ... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 20.6.2003
Otázka:
Chtěl bych se zeptat, jestli existuje nějaký patron matematiků. Předem děkuji.... (více informací)
(2 reakce)

Datum zveřejnění: 13.6.2003
Otázka:
Spolu s několika kamarády vedeme Společenství mládeže v naší farnosti a chtěli bychom vědět, co si můžem v modlitbě jako "laici" (tedy bez ... (více informací)
(13 reakcí)

Datum zveřejnění: 30.5.2003
Otázka:
Jako dodatek ke dnesni otazce: Muzete jeste vysvetlit, jak se modli ruzenec sv. Frantiska, ktery se sklada ze sedmi desater? Jestli zverejnite nebo ne, prenecham na Vasem rozsudku, nakolik to je ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 28.5.2003
Otázka:
Laudetur Iesus Christus!
Chtěl bych se zeptat, jak je to s udělováním tonzury. Zajímalo by mě, zda je udělování zakázáno, nebo se jen přestala udělovat. ... (více informací)
(2 reakce)

Datum zveřejnění: 23.5.2003
Otázka:
Dobrý den,nedávno jsem se setkala s tzv. malým růžencem(korunkou k Dítěti Ježíši),kde se jedná o uctění 12 tajemství Ježíšového dětství.Nikde jsem se ale s těmito tajemstvími ... (více informací)
(3 reakce)

Datum zveřejnění: 19.5.2003
Otázka:
Chtěla bych se zeptat na znění modlitby o smrtelné úzkosti Kristově a ještě na text modlitby k Nejsvětějšímu srdci Ježíšovu a na text modlitby k Neposkvrněnému ... (více informací)
(15 reakcí)

Datum zveřejnění: 15.5.2003
Otázka:
Dobrý den,
jsem praktikující katolička a až jednou dojdeme spolu s partnerem k rozhodnutí vzíti se, nevím, zda se nechat oddat v kostele, ve kterém jsem byla jako již dospělá ... (více informací)
(7 reakcí)

Datum zveřejnění: 12.5.2003
Otázka:
Dobry den,
prosim o zodpovezeni meho dotazu. Mam celiakii, musim drzet prisnou bezlepkovou dietu (dozivotne). ... (více informací)
(25 reakcí)

Datum zveřejnění: 7.5.2003
Otázka:
Dobrý den,
zajímalo by mě, odkud pochází většina písní, které se zpívají při mších v katolických kostelích. Mají nějaké autory, nebo je jich většina anonymních? ... (více informací)
(5 reakcí)

Datum zveřejnění: 6.5.2003
Otázka:
Zdravím celý kolektiv Katolika.
Chtěl bych se předně zeptat, jaký je vztah mezi Denní modlitbou církve (především ranními chválami a nešporami) a ... (více informací)
(3 reakce)

Datum zveřejnění: 23.4.2003
Otázka:
Dobrý den, rád bych Vás poprosil o zodpovězení následujících dvou otázek.
Zajímalo by mě, proč se na Zelený čtvrtek při Gloria se rozezní zvony? Četl jsem si jednu z ... (více informací)
(4 reakce)

Datum zveřejnění: 23.4.2003
Otázka:
Koupil jsem si obraz Leonardo - Posledni vecere pane. Prosim kde je mozno zjistit, ktery apostol na obraze je ktery. ... (více informací)
( reakcí)

Datum zveřejnění: 11.4.2003
Otázka:
Mám na vás prosbu tykajici se manzelského slibu - jaké je jeho přesné znění ? Děkuji.... (více informací)
(20 reakcí)

Datum zveřejnění: 7.4.2003
Otázka:
Včera (25. 3.) jsme byli gratulovat k narozeninám a oslavenkyně se zmínila, že se narodila na Velký pátek. ... (více informací)
(17 reakcí)

Datum zveřejnění: 6.4.2003
Otázka:
Ráda bych se Vás zeptala na eucharistický zpěv TANTUM ERGO SACRAMENTUM, kdo jej složil, na text v latině a český překlad.
Děkuji Eva... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 14.3.2003
Otázka:
Přeji hezký den.

Nedávno jsem se dočetl o tom, že existuje rozdíl mezi způsobem, jakým "se křižují" katolíci a pravoslaví, a že se ... (více informací)
(3 reakce)

Datum zveřejnění: 7.3.2003
Otázka:
Dobry den,
muzete prosim vysvetlit vyznam pismen IHS (JHS) na liturgickych predmetech? Velmi dekuji.... (více informací)
(2 reakce)

Datum zveřejnění: 14.2.2003
Otázka:
Ráda bych se zeptala zdatného liturgika na původ a historický vývoj litanie ke všem svatým. Vím, že se používá několik jejích forem. ... (více informací)
(4 reakce)

Datum zveřejnění: 12.2.2003
Otázka:
Prosím Vás, chtěl bych se dozvědět více o modlitbě "Duše Kristova posvěť mně", o jejím původu.
Druhá otázka je, jak mohu oslovovat Kristovu Krev, ... (více informací)
(4 reakce)

Datum zveřejnění: 7.2.2003
Otázka:
Přeji dobrý den.
Blíží se 14.2. - ve světě i u nás se tento den slaví jako svátek všech zamilovaných pod patronací sv.Valentyna.
Prosím o informace o tomto světci ... (více informací)
(7 reakcí)

Datum zveřejnění: 31.1.2003
Otázka:
V polovině února zhruba je jeden den( tušim 11.) Svatým Otcem ustanoven jako Den nemocných. Jak si Svaty Otec, resp. ... (více informací)
(3 reakce)

Datum zveřejnění: 28.1.2003
Otázka:
Dobrý den. Ráda bych věděla, co znamená slovo votivní (dar, mše svatá...)Děkuju.... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 24.1.2003
Otázka:
Co soudí církev o tanci (poi liturgii)? Je tanec zmioován v Písmu sv. (kde)?
Nemáte kontank na skupinu-spoleeenství(?) "Lev z Judy"?
... (více informací)
(2 reakce)

Datum zveřejnění: 22.1.2003
Otázka:
Chvála Kristu!
Mše svatá je podle učení Církve v prvé řadě Kristova oběť; této skutečnosti se týká můj dotaz. Z kterých mešních úkonů nebo modliteb to ... (více informací)
(7 reakcí)

Datum zveřejnění: 2.1.2003
Otázka:
V nedávné době jsem nalezl informaci, že je-li v Bibli řeč o víně, tak se nejedná o víno v pravém slova smyslu vždy, ale často i o mošt, nikoli tedy ... (více informací)
(4 reakce)

Datum zveřejnění: 13.12.2002
Otázka:
Dočetla jsem se, že při udělování svátosti biřmování, kněz vkládá ruce na biřmovaného, ale také používá mazání svatým olejem (na hlavě). Tento olej je ... (více informací)
(4 reakce)

Datum zveřejnění: 12.12.2002
Otázka:
Dobry den. Mam dotaz tykajici se ruzence a mse. ... (více informací)
(3 reakce)

Datum zveřejnění: 10.12.2002
Otázka:
Chtel bych se zeptat na vyraz "roraty". Ma to singular? Z jakeho jazyka to pochazi a jaky je vyznam tohoto slova?... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 6.12.2002
Otázka:
Přeji hezký den.
Velmi mne překvapilo, když jsem se dočetla v jednom časopise, že katolická církev v roce 1969 vyloučila ze svého seznamu svatých sv.Mikuláše.
Co je na ... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 28.11.2002
Otázka:
Jaký smysl mají prvni pátky v měsíci? A je povinná zpověď před prvním pátkem nebo může být jindy s úmyslem, že je ona zpověď za první pátek?... (více informací)
(3 reakce)

Datum zveřejnění: 27.11.2002
Otázka:
Blíží se advent, adventní věnce a čtyři svíčky na něm. Je pravda - jak se říká - že ty čtyři svíčky znázorňují 4000 let, které lidstvo od Adama ... (více informací)
(93 reakcí)

Datum zveřejnění: 18.11.2002
Otázka:
Zajímal by mě význam slov "pociunkule" a "loreto (loreta)". Původně by mělo jít o nějaké stavby. ... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 13.11.2002
Otázka:
Dobrý den,
rád bych se zeptal, jakými předpisy je upraveno podávání sv. přijímání na ruku, zda je zde stanovena spodní věková hranice pro přijímajícího nebo zda ji ... (více informací)
(36 reakcí)

Datum zveřejnění: 12.11.2002
Otázka:
Zdravím vás.
Zajímalo by mě,jak je to s vírou u ment.postižených lidí. Může jít mentálně postižený člověk k prvnímu sv. ... (více informací)
(6 reakcí)

Datum zveřejnění: 11.11.2002
Otázka:
Dobrý den, zajímalo by mě, zda může laik ve výjimečných případech přijmout zpověď a udělit rozhřešení namísto zpovědníka. Mám na mysli situaci, kdy ... (více informací)
(40 reakcí)

Datum zveřejnění: 7.11.2002
Otázka:
Můj dotaz je z oblasti liturgie. Chtěla bych se zeptat proč se při mši používá bílé víno k proměňování. ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 3.11.2002
Otázka:
Dobry den,chtela bych se zeptat,proč dochází k zavádění různých "novinek" jako např. dětské koutky v kostelích,umístění svatostánku na postraní ... (více informací)
(150 reakcí)

Datum zveřejnění: 23.10.2002
Otázka:
Chvála Kristu,
chci se zeptat jaké oblečení (především liturgické) může nosit trvalý jáhen. Kleriku, biret, kolárek, kolárkovou košili, pluviál,... ... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 21.10.2002
Otázka:
Chvála Kristu!
Dozvěděla jsem se, že příští rok ustanovil Jan Pavel II jako rok růžence. Taky vyhlásil 5 nových tajemnství. ... (více informací)
(13 reakcí)

Datum zveřejnění: 17.10.2002
Otázka:
RDobrý den, ráda ybch věděla, co je to za slovo, kterémá Pán Ježíš říci, když se na mši modlíme:"Řekni jen slovo, a má duše bude uzdravena". Co ... (více informací)
(2 reakce)

Datum zveřejnění: 8.10.2002
Otázka:
Jak mám uskutečnit generální zpověď a kdy? Mám vyznávat hříchy, které jsem již vyznával? Když jsem dříve provedl jakýsi skutek, který byl špatný, ale poznání, ... (více informací)
(7 reakcí)

Datum zveřejnění: 6.10.2002
Otázka:
Již několikrát jsem si z různých reportážích či seriálech v televizi všimla, že věřící, kteří se pokřižují, si po tomto políbí pravou ruku. ... (více informací)
(13 reakcí)

Datum zveřejnění: 3.10.2002
Otázka:
Podle čeho se rozlišuje, co je kaple, kostel, chrám... Je to podle velikosti?... (více informací)
(7 reakcí)

Datum zveřejnění: 3.10.2002
Otázka:
Zajímalo by mě, jaký je rozdíl mezi slovy "aleluja" a "haleluja". Někdo mi kdysi říkal, že "haleluja" se může v postní době zpívat, zatímco ... (více informací)
(2 reakce)

Datum zveřejnění: 2.9.2002
Otázka:
Čím je specifické novokněžské požehnání? Co působí v duši toho, kdo je přijímá?... (více informací)
(2 reakce)

Datum zveřejnění: 22.7.2002
Otázka:
Kdy se poprvé v kostele objevilo tzv. věčné světlo a jaký má přesně význam? Děkuji za odpověď.... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 13.6.2002
Otázka:
Dobrý den! Vím, že se o tomto témtu již na katolíku debatovalo, ale mně to stále nedá spát. Mám na mysli neochotu některých kněží podávat svaté příjmání "na ... (více informací)
(35 reakcí)

Datum zveřejnění: 12.6.2002
Otázka:
Chtela bych se zeptat co presne znamenaji zasnuby jak probihaji.
Dekuji.... (více informací)
(2 reakce)

Datum zveřejnění: 30.5.2002
Otázka:
Karmelitánské nakladatelství vydalo mešní řád v několika řečech. Nejen z toho ale i z jiných pramenů je zcela nesporné, že v pozdravu "Pán s vámi" zní ... (více informací)
(9 reakcí)

Datum zveřejnění: 22.5.2002
Otázka:
Dobrý den!
Chtěla bych se zeptat, co lidé v duchu říkají při proměňování. Když jsem byla menší, tak mně naučili, že můžu třeba ... (více informací)
(9 reakcí)

Datum zveřejnění: 20.5.2002
Otázka:
Zajímalo by mne, co má vlastně vyjadřovat malý křížek na čelo (např. při loučení). ... (více informací)
(3 reakce)

Datum zveřejnění: 16.5.2002
Otázka:
Dobrý den!
Úvodem děkuji za Vaši rubriku, která je myslím velmi potřebná a ráda ji sleduji.
Nyní k mému dotazu.Od své konverze navštěvuji více než 10 let ... (více informací)
(10 reakcí)

Datum zveřejnění: 15.5.2002
Otázka:
Chtěla bych se zeptat, zda mohou být i ženy ministrantkami. Nemyslím pouze malé holčičky, ale i ty odrostlejší. ... (více informací)
(96 reakcí)

Datum zveřejnění: 10.5.2002
Otázka:
Chvála Kristu! Četl jsem, že když při koncelebrované mši svaté koncelebrující kněz neříká slova proměňování (slyšitelně), je jeho koncelebrace neplatná. Prý to ... (více informací)
(3 reakce)

Datum zveřejnění: 18.4.2002
Otázka:
Dobry den,dekuji, ze je opet moznost zadavat otazky, je to vyborna sluzba. A ted otazky:
1) Jaky vyznam ma 1. ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 16.4.2002
Otázka:
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, proč se užívá úsloví "zvony odletěly do Říma", když přestanou zvony na Zelený čtvrtek zvonit. Má to nějakou ... (více informací)
(6 reakcí)

Datum zveřejnění: 15.4.2002
Otázka:
Dobrý den. Chtěl bych Vás poprosit alespoň o krátký komentář k mému problému a nebo o odkaz na dostupnou literaturu či odkaz na internetu. ... (více informací)
(14 reakcí)

Datum zveřejnění: 12.3.2002
Otázka:
Vážený P. Šikulo, dovolila bych se zeptat na dvě věci. ... (více informací)
(26 reakcí)

Datum zveřejnění: 5.2.2002
Otázka:
Dobry den, u nas v kostele se misto "prosime Te vyslys nas" rika "Pane smiluj se". Je v tom nejaky rozdil a nebo se jedna jen o odlisny preklad latinskeho originalu? Dekuji... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 1.2.2002
Otázka:
Mam sice tri otazky, ale myslim, ze spolu uzce souviseji - 1. Jsou nekde k sehnani pro verejnost dokumenty 2. ... (více informací)
(3 reakce)

Datum zveřejnění: 29.1.2002
Otázka:
Poměrně často cestuji, přechodné a trvalé bydliště mám v jiných diecézích, během týdne jsem nucena střídat několik farností, pokud se chci dostat ... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 24.1.2002
Otázka:
Srdečně vás zdravím.
Chtěla bych se vás zeptat na jednu věc týkající se mého hudebního působení ve farnosti. Jsem varhanice a vedu u nás scholu a dětský sbor.V tom ... (více informací)
(7 reakcí)

Datum zveřejnění: 22.1.2002
Otázka:
Mám dva dotazy: 1. Má se kajícník na závěr svátosti smíření při rozhřešení kněze také sám přežehnat křížem?
2. ... (více informací)
(13 reakcí)

Datum zveřejnění: 18.1.2002
Otázka:
Prosím,napiste mi proč někteří lidé přijímají na ruku,a proč je v kostelech svatostánek na boku?Myslím,že to Pána uráží.... (více informací)
(37 reakcí)

Datum zveřejnění: 18.1.2002
Otázka:
Chtela bych se prosim zeptat na uzavreni snatku v kostele - co je treba zaridit apod. Snoubenec neni krteny, ja jsem krtena avsak u svateho prijimani ani u zpovedi jsem nebyla - je to nutne? Slysela ... (více informací)
(5 reakcí)

Datum zveřejnění: 4.1.2002
Otázka:
Nevím,jestli se už na tuto otázku někdo neptal,ale já jsem ji tady nenašla.Co je to vůbec breviář-vím,říká se modlitba církve.Ale proč se má modlit,co je to za ... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 28.11.2001
Otázka:
Dobrý den. Předně vám děkuji za vaše stránky.Fakt díky moc, myslím si, že pomohou mnoha lidem. ... (více informací)
(15 reakcí)

Datum zveřejnění: 27.11.2001
Otázka:
Salve... ráda bych se zeptala, kdy se behem mse svate , behem obradu promeny, meni chleb v Krista a vino v jeho krev. ... (více informací)
(4 reakce)

Datum zveřejnění: 21.11.2001
Otázka:
Prosím o odpověď: Je možná zpověď po telefonu? (Když je zpověď nedostupná, např. proto, že se v místě zpovídá jen jednou týdně a v dobu, ... (více informací)
(20 reakcí)

Datum zveřejnění: 6.11.2001
Otázka:
Mam otazku ohledne svateho prijmani,nebo chcete-li eucharistie.Samozrejme za splneni obvyklych pominek,jako je byt v milosti posvedcujici a dodrzeni eucharistickeho postu.Mohu pistoupit k svatemu ... (více informací)
(5 reakcí)

Datum zveřejnění: 2.11.2001
Otázka:
Zdravím Vás.
Chtel bych se zeptat na nároky kladené na sluzbu akolyty a podmínky, za kterých muze být poveren touto sluzbou. Omluvte, prosím, text psany cesky.... (více informací)
(6 reakcí)

Datum zveřejnění: 26.10.2001
Otázka:
Zajímalo by me, zda-li se pri knežském svecení slibuje celibát. Prípadne, jak je tento slib formulován?... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 30.9.2001
Otázka:
Dobry den, zajimalo by me, proc neprijimame na msi i krev Panovu - vino. Vzdyt se o tom mluvi i behem mse - "toto je moje krev , ktera se proleva za vas na odpusteni hrichu. ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 30.9.2001
Otázka:
Dobrý den. Mám několik "technických" dotazů ohledně slavení liturgie. ... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 28.9.2001
Otázka:
Mohli by ste mi, prosím, vysvetliť význam hebrejského slova "AMEN". V slovníku cudzích slov som si už niečo našla, ale táto odpoveď ma neuspokojila.
... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 25.9.2001
Otázka:
Dobrý den. Chtěl bych vědět, jestli pátek 28.září, kdy je svátek sv. ... (více informací)
(3 reakce)

Datum zveřejnění: 24.9.2001
Otázka:
Prosím o vyjmenování svátků nebo slavností(v tom nemám jasno, co je více), které by měl věřící nebo je vázán slavit účastí na mši sv. Dále prosím vyjmenovat svátky a ... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 21.9.2001
Otázka:
Je možné (dle CIC), aby kněz (resp. biskup) celebroval eucharistii ve společenství věřících, a při tom Tělo a Krev Páně nepřijal, ale jen ho podal ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 6.9.2001
Otázka:
Chtěla bych doplnit Vaši odpověď ohledně podávání eucharistie: v Dánsku podávají i ženy-neřeholnice.... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 6.8.2001
Otázka:
Chvála Kristu! Zajímaly by mě prosím předpisy a nařízení Svatého stolce ohledně podávání eucharistie a podmínky možných vyjímek daných biskupstvími. A to jak ve způsobu ... (více informací)
(4 reakce)

Datum zveřejnění: 30.7.2001
Otázka:
Je mi 30 let a v nejbližší dobe budu pokrtena. Mám urcité obavy ze svátosti smírení,nevím,z ceho se zpovídat a jak.Poradíte mi? Dekuji.... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 25.7.2001
Otázka:
Je svatba v kostele vzdy spojená s prijímáním eucharistie? Vím, ze prijímat mohou jen ti, kterí mají za sebou svátost prvního svatého prijímání. Probíhá svatba jinak, kdyz se berou krtení katolíci, ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 24.7.2001
Otázka:
Byl jsem pokrten (v rimskokat. kostele) behem sveho dlouhodobeho pobytu v zahranici. ... (více informací)
(4 reakce)

Datum zveřejnění: 20.7.2001
Otázka:
Vážení,
nemám připomínky, vaše stránky se mi líbí, mám pouze dotaz. Nevíte-li, kde by se na Netu daly najít jazykové mutace motlitby "Otče náš", jde mi ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 11.6.2001
Otázka:
Mam dotaz jestli má mše v týdnu platnost za nedělní bohoslužbu, v případě odjezdu, kdy není možnost se dostat na mši svatou ani v sobotu. Díky za odpověď ... (více informací)
(3 reakce)

Datum zveřejnění: 11.6.2001
Otázka:
Dobrý den, mám několik otázek... Chtěla bych se zeptat, zda mohu přistoupit ke svatému přijímání, když nejsem přítomna mše sv. od začátku. ... (více informací)
(41 reakcí)

Datum zveřejnění: 11.6.2001
Otázka:
Dobrý den. Zajímá mě možnost účasti člena Římskokatolické církve na Řeckokatolické bohoslužbě. ... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 3.6.2001
Otázka:
Muze clen csl.cirkve husitske jit u katoliku ke svatemu prijimani, v pripade ze byl ve sve cirkvi u zpovedi a smi jit ke zpovedi u katoliku, nema-li moznost vzypovidat se u sve cirkve ? Dekuji. ... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 28.5.2001
Otázka:
Chtela bych se vas zeptat, jestli mi bude uznana nekatolicka mse, jestlize nebudu mit jinou moznost (napr. pobyt protestantke zemi ).Dekuji ... (více informací)
(žádná reakce)

Datum zveřejnění: 19.5.2001
Otázka:
Dobrý den. Zajímalo by mě, kdo, kdy a jak smí užívat oděv zvaný alba? Děkuji. ... (více informací)
(3 reakce)

Datum zveřejnění: 18.5.2001
Otázka:
Zajimalo by mne, zda se mohu jako katolik zucastnit jine nez katolicke bohosluzby. Dekuji... (více informací)
(2 reakce)

Datum zveřejnění: 8.5.2001
Otázka:
Muj pritel a budouci manzel je Anglican a je katolik. Moc rada bych se ja stala jednou z vas, je to mozne a jesltli ze ano, za jakych podminek? Muzeme mit svatbu v kostele v Cechach? A co nase deti, ... (více informací)
(1 reakce)

Datum zveřejnění: 18.4.2001
Otázka:
Co odpovědět na takovou poznámku: `nekde sem slysel, ze katolicka cirkev zavedla zmrtvychvstani krista zrovna na velikonoce, aby pohane nemohli slavit svuj svatek.` Jaký je vztah ... (více informací)
(3 reakce)

Datum zveřejnění: 18.3.2001
Otázka:
Kamaradum nedokazu vysvetlit, proc je na Velky patek a Popelecni stredu prisny pust od masa? Proc zrovna maso? A proc tam nepatri i ryby? Dekuji za odpoved... (více informací)
(3 reakce)Zpět na otázky
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest